Deratyzacja i dezynsekcja, czyli jak skutecznie pozbyć się szkodników?

Szkodniki (głównie insekty i gryzonie) nie powinny grasować w domu, ponieważ roznoszą zarazki. Istnieją dwie procedury oczyszczania powierzchni z pasożytów – deratyzacja i dezynsekcja. Podobne nazwy zabiegów nie są przypadkowe – oba zakładają eliminację szkodników. Czym charakteryzują się obie procedury?
Czym jest deratyzacja?
Deratyzacja jest specjalistycznym zabiegiem, mającym na celu pozbycie się różnych gryzoni (głównie szczurów), przenoszącym zarazki. To obowiązkowa procedura dla każdego właściciela lub zarządcy nieruchomości. Deratyzację najczęściej przeprowadza się wiosną i jesienią (w okresie 1-30 października), a także w razie pojawienia się szkodników.
Zabieg oczyszczania można przeprowadzić we własnym zakresie lub za pośrednictwem firmy deratyzacyjnej (zajmującej się najczęściej również dezynsekcją). Takie usługi oferuje Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe VERMINEX z Gdańska. Firma wykorzystuje najnowocześniejsze, efektywne i bezpieczne preparaty, a także profesjonalny sprzęt.
Pierwszym krokiem do deratyzacji jest dokładne zabezpieczenie całego obiektu (należy zniwelować wszystkie szpary i dziury, przez które mogłyby przechodzić gryzonie). Pracownicy przeprowadzają analizę liczby i rozmieszczenia szczurów i myszy, grasujących przy nieruchomości. Rozstawiają pułapki i trutki (karmniki deratyzacyjne) w miejscach, w których pojawiają się szkodniki. Proces deratyzacji jest kompleksowo monitorowany.
Dezynsekcja – sposób na insekty
Dezynsekcja to zabieg, który ma na celu wyeliminowanie szkodników biologicznych (much, komarów, pcheł, wesz, karaluchów, moli odzieżowych i spożywczych, pluskiew domowych, mrówek, mączników). Zazwyczaj przeprowadza się ją w kuchni i innych rejonach związanych z produktami spożywczymi.
Dezynsekcja powinna być uzupełniona o dezynfekcję powierzchni (odkażanie, kompleksowa eliminacja drobnoustrojów). To zabieg, który powinno się przeprowadzać nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale i hotelach, pensjonatach, zakładach pracy, laboratoriach badawczych, placówkach służby zdrowia.
Pierwszym etapem dezynsekcji jest dokładne zabezpieczenie mieszkania. Podobnie jak w przypadku deratyzacji, profesjonaliści dokonują analizy wszystkich pomieszczeń w celu znalezienia miejsc, w których znajdują się insekty. Preparaty dezynsekujące nie powinny mieć kontaktu z żywnością, roślinami, domowymi zwierzętami, produktami do higieny osobistej – należy przenieść je w bezpieczne miejsce. Pracownicy specjalistycznej firmy rozprowadzają środek owadobójczy (bezpieczny dla ludzi) po ścianach i przestrzeniach za meblami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
Truteks Tomasz Ziemiński
woj. warmińsko-mazurskie10-275 Olsztyn, Moniuszki 16
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
Ipest
woj. dolnośląskie50-454 Wrocław, gen. Kniaziewicza 15 lok. 1A
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
PZDDD.PL Piotr Jaworski
woj. mazowieckie05-500 Łoziska, Leśna 36A
-
Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja
GaMa Ferm Gabriel Jaroszuk
woj. lubelskie21-560 Wysokie, Rolnicza 19